Győri orvoskereső







Veszélyeztetett terhesség


A várandós nők több mint fele volt veszélyeztetett terhes az elmúlt évben. Szakemberek szerint ez több indokkal is magyarázható. Az elmúlt évtizedekben növekedett a dohányzó, rendszeresen alkoholt fogyasztó nők száma, emellett a szülés ideje is kitolódott, egyre idősebb korban kerül sor a gyermekvállalásra. Sokan abortuszt, vagy komolyabb fertőzést követően vállalnak gyermeket, amely szintén veszélyezteti a terhességet. Harminc év felett ugrásszerűen megnő a terhesség alatti problémák kockázata, főként a toxémia. Ez esetben a kimutatható fehérjék száma ugrásszerűen megnő, amely vesekárosodásra is utalhat, vizenyők jelenhetnek meg a test egész felületén, a kismama véralvadási rendszerét is károsíthatja. Azok, akik abortusz után esnek teherbe, mintegy 25 százalékkal nagyobb eséllyel várhatnak koraszülésre, illetve a spontán vetélés kockázata is magasabb.


A vetélés okairól:


Az első 16 hétben a legveszélyeztetettebb a magzat, s leggyakrabban ekkor következik be a vetélés. Az édesanyák sokszor saját hibájukként élik meg a tragédiát, pedig csak igen ritka esetben okozza a szülői gondatlanság.


A vetélés sokszor alkati adottságokból következik, vagy a véletlen műve. Amikor egy gyermek megfogan, megkezdődik az új élet megépítése az apa és az anya örökítő anyagából. Sokszor a véletlen folytán megsérül egy kromoszóma, amely "információvesztéssel" jár, így az apró élet megszűnik. A legritkább esetben ugyan, de előfordulhat a két szülő "összeférhetetlensége", tehát génállományukból adódóan vagy már a megfogantatás is elmaradt, vagy kiemelt a vetélés kockázata. Szintén nagyon ritka esetben, de előfordulhat, hogy az édesanya szervezete nem ismeri fel a magzatot, idegen testként kezeli, s ellenanyagot termel.


A leggyakrabban vetélést okozó probléma azonban az alacsony sárgatest hormon (progesteron) szint. A progesteront a sárgatest termeli, amikor a petesejt kilökődik a petefészekből. A termelést tovább folytatja, ha az édesanya szervezetében ún. HCG hormont termel, mely a méhlepény kialakulásáért felelős. Néhány esetben a progesteron termelés az alacsony HCG szint miatt nem folytatódik, máskor nem elegendő progesteron termelődik. Amennyiben ez az első trimeszterben nem működött helyesen, többfajta tünet is jelentkezhet, vérzés, ill. a reggeli émelygés elmaradása. Az első három hónap után már a méhlepény folytatja a progesteron termelését.


Kockázati tényezők:


- Alkoholfogyasztás
- Drogfogyasztás
- A dohányzás mintegy 20-30%-kal megnöveli a vetélés esélyét, amennyiben ez nem történik meg, könnyen vezethet akár koraszüléshez is.
- Az édesanya életkora
- A méhlepény problémái
- Hüvelyi fertőzések (főként az első trimeszterben veszélyes)
- Magas láz
- Genetikai okok


A statisztikák szerint olyan vetélések is bekövetkeznek, mely szinte nem felismerhetők, hiszen már a méhbe ágyazódás előtt kilökődik a magzat. A klinikailag felismerhető terhességek mintegy 25 százaléka végződik vetéléssel. Ebbe azonban beleszámítandók a ritka genetikai- és alkati betegségek, illetve azon édesanyák, akik tényleg nem ügyelnek magzatukra (dohányzók, kábítószerrel élők, stb.). A vetélés egyáltalán nem nevezhető "végítéletnek", egy átlagos nő spontán vetélés (és az esetleges vizsgálatok) után is szülhet erős, egészséget gyermeket.


Vetélésre utaló esetleges jelek:


- a hőmérséklet legalább 18 napi magas szint után leesik
- barna pecsételés, vérzés (7-13 nappal az ovuláció után ez lehet a beágyazódás jele)
- friss, piros vérzés vagy pecsételés
- erős görcsök
- szédülés
- fejfájás
- dagadt izületek
- erős hányinger, hányás
- láz
- hirtelen és nyomasztó fáradtság
- ájulás
- erőteljes derékfájás
- hirtelen eltűnnek a terhességi jelek
- medencefájdalom, szúró, hasogató petefészek tájéki fájdalom.


A vetélé típusai:


- Fenyegető vetélés
Könnyű vagy közepes erősségű, fájdalommentes hüvelyi vérzés (lehetséges oka: korionboholyleválás)
*teljes ágynyugalom, magnézium, utrogesztán, 2-3 naponta hCG és ultrahang vizsgálat


- Abortus incompletus
Közepes vagy erős vérzés szövetdarabokkal, húzó, fájásra emlékeztető alhasi fájdalom, alacsony hCG-érték, életjelek hiánya a magzatnál
*Küret


- Missed Abort Az elhalt magzat heteken keresztül is a méhben maradhat mindenféle erre utaló jel nélkül. Gyakran pecsételés kíséri, hCG alacsony, már megfigyelt szívhang ismét eltűnik.
*Küret


- Szeptikus vetélés
38 fok feletti láz kiválthat helyi endometrium infekciót, amely a magzat elvesztéséhez vezethet. Vérzés, alhasi fájdalom, láz kíséri.
*Küret


- Habituális vetélés Három vagy több vetélés ugyanannál a személynél. Oka lehet egy autoimmun betegség, vérzékenységi zavarok, genetikai rendellenességek, anatómiai rendellenességek, fertőzések, sárgatest elégtelenség.
*Továbbvezető kivizsgálás szükséges


- MA egyik típusa: A missed abort (MA) esetén a magzati szövetek bizonyos esetekben már nagyon korán elpusztulnak a terhesség során, tulajdonképpen csak a trofoblaszt fejlődik, amelyből később a méhlepény alakulna ki. Az ultrahangos vizsgálat során csak a petezsákot lehet látni, amelyben nincs se embrió, se szikhólyag. Az ismétlődés valószínűsége nem jelentős, általában fejlődési rendellenesség, kromoszómális problémák állhatnak a háttérben.


-Mola terhesség : Vérzés, kis hólyagok távozása, erősen megemelkedett hCG-szint A mola terhesség egy olyan kezdemény, amelyben a trofoblaszt nem hagyja abba az állandó növekedést és hólyagszerűen elburjánzik. Elég ritka jelenség (kb. 1:2000-3000 terhesség), de rosszindulatú korionkarcinómává alakulhat. A molák 90%-a 46 XX (lány) kromoszómát tartalmaz és csak 10% 46 XY (fiú). A mola terhesség előfordulási valószínűsége megemelkedett 20 éves életkor alatt és 40 év felett. Előfordulhat, hogy a mola nem teljes, ebben az esetben a baba meg is születhet egészségesen. Ezen esetek harmadában viszont sajnos a gyermek kromoszómarendellenességet hordoz. Gyakori a mola terhesség alatt a preklampszia és a koraszülés is. A részleges mola terhesség tipikus jele a szokatlanul alacsony hCG-szint.


Forrás: embriology.wikispaces.com