Győri orvoskereső







Állcsont
Állcsontnak nevezzük azt a két csontot (os), amelyek a szájnyílást határolják.
Tovább a cikkhez


Állkapocscsont
Az állkapocscsont (mandibula) az arckoponya egyik csontja, mely az alsó fogívet hordozza. A koponya egyetlen mozgatható csontja, fő szerepe a rágásban van.
Tovább a cikkhez


Dentin
A dentin (Dentinum, Substantia eburnea) a fog keményszöveteinek az egyike, mely a zománc ill. a cement és a fogbél között helyezkedik el.
Tovább a cikkhez


Fog, fogak
A fog (latinul dens, dentis) egy látható korona és egy, az állcsontokban rögzülő gyökér alkotta kemény szerv.
Tovább a cikkhez


Fogágy
A fogágy (Parodontium) azon képletek összesége, melyek biztosítják a fog elhorgonyzását, rögzítését a fogmederben.
Tovább a cikkhez


Fogászat
A fogászat a szájüreg és a rágókészülék (rágóizmok, rágóízület, fogak) betegségeinek gyógyítása. Szakorvosa a fogász vagy fogorvos.
Tovább a cikkhez


Fogászatban használatos síkok és irányok
A fogászatban az egyszerűbb tájékozódás érdekében különböző irányokat és síkokat vezettek be.
Tovább a cikkhez


Fogbél
A fogbél (Pulpa dentis) a fog legbelső, sejteket, ereket, idegeket tartalmazó része. Kívülről teljesen körbeveszi a dentin, egy kis részt kivéve a gyökércsúcson.
Tovább a cikkhez


Fogbélgyulladás
Az egészséges fogbél különböző irritációkra gyulladással reagál, melyet fogbélgyulladásnak (pulpitis) nevezünk.
Tovább a cikkhez


Fogcement
A fogcement (Cementum, Substantia ossea dentis) egy elmeszesedett kötöszövet, ami a fogak gyökereit fedi.
Tovább a cikkhez


Fogfejlődés
A fogfejlődés az a komplex folyamat, mely során kialakulnak a fogra jellemző szövetek, morfológiai sajátosságok és a végén a fog megjelenik a szájüregben.
Tovább a cikkhez


Fog Fülöp - Bakonyiné Nyitrai Gizella tanmeséje
Sziasztok, Fülöp vagyok és harminckettő testvéremmel együtt a szátokban ülők! Velünk rágtok, haraptok, aprítjátok az ételt és védekeztek, ha támadás ér! Mi a fogak vagyunk!
Tovább a cikkhez


Foggyökér
A fogászatban gyökérnek (radix dentis) nevezzük a fog fogmederben ülő részét. A gyökér a gyökérhártyarostokkal rögzül az alveolus csonthoz.
Tovább a cikkhez


Fogíny
A fogíny (gingiva) az állcsontok fogmedri nyúlványait fedő, a rágáshoz alkalmazkodott, speciális kemény nyálkahártya, mely a szájüreg nyálkahártyájának a folytatása.
Tovább a cikkhez


Fogkefe
A fogkefe a fogak mechanikus tisztítására használt eszköz. Minden fogkefének van feje és nyele.
Tovább a cikkhez


Fogkrém
A fogkrém vagy fogpaszta a fogak mechanikai tisztítását elősegítő anyagból áll. A paszta vagy gél formájú anyag elősegíti az ételmaradékok, a dentális plakk eltávolítását a fogak felszínéről, eltünteti vagy elfedi a rossz szájszagot.
Tovább a cikkhez


Fogmeder
A fogmeder (alveolus) egy bemélyedés az állcsontok processus alveolarisban, melyben a fogak gyökerei ülnek.
Tovább a cikkhez


Fogselyem
A fogselyem egy vékony műanyag szál, melyet az ételmaradékok és a lepedék fogak felszínéről való eltávolítására használnak.
Tovább a cikkhez


Fogszuvasodás
A fogszuvasodás (régebbi nevén: fogszú, latinul caries dentium, caries "szuvasodás, rothadás") egy idült folyamat, amely a fogak keményszöveteinek a roncsolódásával jár és a felszínről a fogbél (pulpa) felé halad.
Tovább a cikkhez


Fogzománc
A fogzománc (enamelum) a test leginkább mineralizált és legkeményebb anyaga.
Tovább a cikkhez


Gyökérhártya
A gyökérhártya (Periodontium, Ligamentum periodontale) egy specializált kötőszövet, mely a fogat az alveolus csonthoz rögzíti.
Tovább a cikkhez


Gyökérkezelés
A gyökérkezelés során a fogbélüreg (pulpa) tartalmát eltávolítják ezt a teret lehetőség szerint sterillé teszik, és olyan anyaggal tömik be a gyökércsatorna teljes hosszában, amely tartós zárást biztosít.
Tovább a cikkhez


Korona
A fogászatban koronának nevezzük, azt a fogművet, mely beborítja a klinikai korona egészét (teljes borítókorona) és cementezéssel rögzül.
Tovább a cikkhez


Mit igyunk fogszuvasodás ellen?
A nem reggeliző gyerekek fogai lényegesen rosszabbak, reggeliző társaiknál, főleg akkor, ha utóbbiak sok tejterméket fogyasztanak - mutatta ki egy amerikai vizsgálat.
Tovább a cikkhez


Mi vár rám a rendelőben?
Elsőként egy konzultációra kerül sor, amikor kezelőorvosával és a technikussal megbeszélik az elképzeléseket, kiválasztják a fogak színét, formáját.
Tovább a cikkhez


Nyálenzim és vércukor
A legújabb kutatások szerint a nyálban lévő amiláz mennyisége jelentősen befolyásolja a vércukorszintet is, így a szervezet anyagcsere folyamatainak egyik meghatározó tényezője.
Tovább a cikkhez


Szájpad
A szájpad vagy szájpadlás (palatum) gerinceseknél a szájüreg felső falát, tetejét képezi. Elválasztja az orrüreget a szájüregtől.
Tovább a cikkhez


Szájüreg
A száj vagy szájüreg (cavum oris) a tápcsatorna felvevő része, amelyen keresztül az ezzel rendelkező élőlények az ivóvizet és az ételeket képesek magukhoz venni.
Tovább a cikkhez


Szemfog
A szemfog az emlősök differenciált fogképletének része, kizárólag erre a gerinces osztályra jellemző.
Tovább a cikkhez


Tejfog, Tejfogak
Tejfogaknak (dentes decidui) nevezzük azokat a fogakat, melyek legelőször jelennek meg az ember és sok másik emlős szájüregében.
Tovább a cikkhez


Üzenet a szájból
Beszéd formálója, ízek érzékelője - ennyit tud az átlagember a nyelvről, holott e fontos szervünk ennél sokkal többre hivatott, és több feladatot teljesít.
Tovább a cikkhez